PHP Constants – تعریف ثابت ها در PHP

دسته : آموزش - برنامه نویسی - زبان PHP تاریخ انتشار :

PHP Constants

از اسمش نترسید خیلی سادس . یادتونه در قسمت آموزش متغیرها گفتیم یک استثنا وجود داره ؟ این همون استثنا هست . PHP Constants مشابه همون متغیرهای PHP هستند با این تفاوت که هم نحوه ی تعریف کردن اون ها متفاوته و هم وقتی تعریف شدن نه میشه عوضشون کرد و نه میشه دوباره در طول برنامه تعریفشون کنید.

وقتی که یک PHP constant رو تعریف کردید دیگه از اون قسمت به بعد میتونید در هر جای برنامه ازش استفاده کنید ، و نیازی به آوردن علامت $ با اون نیست . اما همون طور که گفتیم دیگه نمیشه مقدارشو عوض کرد برای همین بهش می گیم Constant یا ثابت .

اسم PHP Constant شما میتونه با یک حرف یا با علامت ( _ ) بخوانید underscore  شروع بشه . اینو گفتیم که متوجه بشید نمیشه اسم Constant که میزارید با یک عدد یا مثلا علامت $ باشه . فقط یک حرف انگلیسی یا علامت underscore میتونه اول قرار بگیره .

 

ساختن و تعریف یک ثابت پی اچ پی ( PHP Constant )

برای تعرثف یک ثابت در PHP ار تابع define استفاده میکنیم . و ساختار هم باید به صورت زیر باشه .

define(name, value, case-insensitive)
  • قسمت name  :  در قسمت name اسم Constant که میخواید تعریف کنید رو میزارید .
  • قسمت value : در قسمت value مقداری که برای این Constant در نظر گرفتید رو میزارید .
  • قسمت case-insensitive : در این قسمت دو مقدار TRUE یا FALSE قرار میگیره .

 

توضیح قسمت سوم :

اگه False قرار بدید یعنی این PHP Constant به بزرگی و کوچکی حروف حساس هست . یعنی چه ؟ یعنی اگه شما اسم ثابت رو بزارید Salam و مقدار سوم True باشه ، میتونید در طول برنامه هر جا که بخواید ازش استفاده کنید مثلا هر طور که خواستید فراخوانیش کنید به عنوان مثال بگید : salam – SaLam – SALAM – salaM.  اگر هم مقدار رو False گزاشتید که دیگه هر طور نام گذاری کردید باید همون طور هم فراخوانی کنید .

توجه داشته باشید که قسمت سوم به صورت پیش فرض false هستش یعنی اگه شما true ننویسید برنامه اون رو به صورت false قلمداد میکنه .

قسمت شیرین مثال ها

در مثال زیر قسمت سوم رو مقدار دهی نمی کنیم پس به صورت پیش فرض false در نظر گرفته میشه .

 

 <?php
define("SALAM", "Hello i am a Programmer and i am learning PHP language");
echo SALAM;
?> 

خوب در این مثال قست سوم رو به صورت true قرار میدیم ، پس Constant به بزرگی و کوچکی حساس نمیشه .

 <?php
define("SALAM", "Hello i am a Programmer and i am learning PHP language", true);
echo salam;
?> 

در این مثال می بینیم وقتی Constant رو تعریف میکنیم دیگه همه جا میشه ازش استفاده کرد حتی داخل تابع هایی که تعریف میکنیم . در آموزش های بعدی با تابع ها آشنا می شید . این جا فقط به طور خلاصه بگیم اگه به جای PHP Constant در مثال زیر از یک متغیر استفاده میکردیم برنامه یا خطا می داد یا به صورت صحیح اجرا نمی شد . اما به constant مشکلی نداره .

 <?php
define("SALAM", "Hello i am a Programmer and i am learning PHP language");

function myTest() {
    echo SALAM;
}
 
myTest();
?> 

خوب این آموزش هم تموم شد . میخوام زود این آموزش های پایه های تموم شن که باهم برنامه های سطح بالا بنویسیم . اگر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید .نظرات ، پیشنهادات و درخواست های خود را از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید .