متغیر ها در زبان برنامه نویسی PHP

دسته : آموزش - برنامه نویسی - زبان PHP تاریخ انتشار :

به کار گیری متغیر ها در برنامه نویسی PHP

خوب در هر زبان برنامه نویسی متغیر ها نقش مهمی رو ایفا میکنن . برای اونایی که تازه میخوان برنامه نویسی یاد بگیرن میشه گفت متغیر در برنامه نویسی مثل مفهوم متغیر در ریاضی هستش . مثلا شما در ریاضی می خونید متغیر x رو برابر ۳ قرار میدیم . و متغیر y رو ۵ قرار میدیم سپس حاصل جمع این دو را در متغیر z نگه می داریم . در برنامه نویسی PHP این امر به شکل زیر صورت میگیره :

<?php
$x = 3 ;
$y = 5 ; 
$z = $x + $y;

 ?>

به همین سادگی . تنها نکته ای که باید مد نظر داشته باشین اینه که برای تعریف هر متغیر از علامت $ استفاده میکنیم و هر جا هم خواستیم اون متغیر رو ازش استفاده کنیم ( یا به اصطلاح فراخوانی کنیم ) هم باید این علامت $ همراه متغیر باشد .البته یک استثنا وجود داره که بعدا در آموزش های بعدی میگیم

 

انواع متغیرها در زبان PHP

در بعضی زبان ها مثلا C++ شما اگه بخواین مقدار یه متغیر رو برابر با یک عدد بزارین باید از کلمه کلیدی int استفاده کنین و اگه بخواین متغیر رو برابر با یک عدد اعشاری بزارین باید از کلمه کلیدی float استفاده کنین و یا اگه متغیر رو بخواین برابر یک جمله قرار بدین باید از string استفاده کنید .

اما در PHP نیازی به این کار نیست . شما هر متغیری که تعریف کنید می تونید هر مقدار دلخواهی براش تعریف کنید ، به مثال زیر توجه کنید :

<?php
$txt = " i am a programmer " ; 
$average =  15.75984 ;
$number = 235 ;
$tag = "<p> i am a P tag inside a PHP variable</p> ";

?>

همون طور که می بینید شما میتونید در یک زمان هم متغیر رو تعریف کنید هم به اون مقدار دهید و در خروجی با استفاده از دستور echo اون رو نمایش بدهید . به مثال زیر توجه کنید :


<?php
echo $txt = "call me programmer" ;
echo '<br>';
echo $y = 25 ;
echo '<br>';
echo ' my name is programmer so '.$txt.' and i have '. $y .' years old ' ;
echo '<br>';
echo " my name is programmer so ".$txt." and i have ". $y ."years old ";
?>

خروجی کد بالا رو میتونید در عکس زیر ببینید :

آموزش PHP

در کد بالا از تگ br استفاده کردیم تا در خروجی بعد از هر دستور PHP به خط بعی بریم . اگه تگ br نبود خروجی به صورت پشت سر هم نمایش داده می شد . برای تست این مقدار ها رو حذف کنید و مجددا خروجی را مشاهده کنید .

اگر بخوایم متغیر های مختلف رو پشت سر هم در خروجی نمایش بدیم مثل بالا عمل میکنیم . شما هم دستور ها و متغیر های مختلف رو خودتون با استفاده از XAMPP و یا سایتتون تست کنید و اگر به مشکلی برخوردید در پایین صفحه بپرسید تا کمکتون کنیم .نظرات ، پیشنهادات و درخواست های خود را از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید .