قدرت نصب شده |

قدرت نصب شده

دسته : آموزش - برق - تولید نیروگاه های ایران - تولید و نیروگاه - نگاهی گذرا به وضعیت صنعت برق ایران تاریخ انتشار : نویسنده : سید هادی محمدی

قدرت نصب شده

در کشور ما، اکثر نیروگاه‌ها از نوع حرارتی هستند که با استفاده از سوخت‌های نفتی یا گازی به تولید انرژی می پردازند. به طوری که آن‌ها در سال ۱۳۸۵، بیش از ۸۴٫۴درصد ظرفیت نیروگاه‌های فعال کشور را تشکیل می‌دادند. در رده‌ی بعد از آن، نیروگاه‌های آبی هستند که در این سال به تعداد ۲۹ نیروگاه آبی با کل ظرفیت ۶۵۵۶مگاوات (معادل ۱۴.۶درصد از کل نیروگاه های کشور) رسید. برای صرفه جویی در مصرف سوخت و با توجه به مسایل زیست محیطی، چندسالی است که احداث نیروگاه‌های چرخه ترکیبی در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته است؛ به طوری که در سال ۱۳۸۵، ظرفیت این نیروگاه‌ها معادل ۷۶۷۶مگاوات (یا ۲۱ درصد از ظرفیت کل) شده است که سهم آن‌ها در مجموع نیروگاه‌های کشور به سرعت رو به افزایش است.

محل نیروگاه های تجدید پذیر

با توجه به مسایل متعددی از قبیل پیشرفت‌های فن آوری، افزایش تقاضا برای مصرف انرژی برق، حفظ محیط زیست و تجدید ناپذیر بودن سوخت های فسیلی، بهره‌گیری از انرژی‌های تجدید پذیر توجه برنامه ریزان را به خود جلب کرده است. لذا اقدامات عملی در راه استفاده گسترده از این انرژی‌های اولیه در دست بررسی و اجرا است. در این میان استفاده از انرژی بادی کشور هایی مانند ایران که مناظق بادخیز دارند، مورد توجه قرار گرفته است. تا پایان سال ۱۳۸۵، جمعا حدود ۴۷MW نیروگاه بادی عمدتا در مناطق منجیل، رودبار، یزد و بینالودخراسان نصب شده است. همچنین تعداد ۱۵ توربین ۵۵۰KW، یک توربین ۵۰۰KW و ۱۵ توربین ۳۰۰KW در منطقه منجیل و تعداد ۲۲ توربین ۶۶۰KW در سایت پسکولان نصب شده است. در این میان، نیروگاه رودبار با یک واحد ۵۰۰KW و سه واحد ۵۵۰KW توسط سازمان انرژي اتمی نصب و راه‌اندازی گردیده است. که توان بالقوه آن تا ۲۰۰۰MW پیش بینی شده است. به علاوه پروژه احداث نیروگاه‌های بینالود و دیزباد در استان خراسان با ظرفیت ۲۳MW وبا توربین های با ظرفیت۶۶۰KW در دست اجراست که در سال ۸۵ حدود ۹٫۵MW از این ظرفیت نصب شده است. پرژه احداث نیروگاه بادی نیز در خواف و زابل به ظرفیت ۲۰MW و نیروگاه بادی ۲۵MW در منجیل در دست مطالعه است. در سال ۸۵ کل تولید انرژی این نیروگاه ها حدود ۱۲۵میلیون کیلو وات ساعت بود، که در مقایسه با سال قبل ۸درصد کاهش را نشان می‌دهد.
از دیگر نیروگاه‌های با انرژی تجدید پذیر در کشورمان در حال اجرا می باشد، پروژه‌ی زمین گرمایی مشکین شهر با توان ۱۰۰MW است که میزان پیشرفت فیزیکی آن تا سال ۱۳۸۵ حدود ۳۸‌درصد است. همچنین عملیات اجرایی پروژه نیروگاه خورشیدی ۲۵۰KW شیراز با نوع کلکتور‌های سهمی خطی از سال ۱۳۷۸ آغاز شده است که پیشرفت فیزیکی آن تا سال ۱۳۸۵ برابر ۸۳درصد می‌باشد.

آمار نیروگاه های اختصاصی کشور

نام نیروگاهقدرت نصب شده(MW)
بخاری
قدرت نصب شده(MW)
گازی
پتروشیمی مبین738
پتروشیمی فجر585
فولاد مبارکه اصفهان210108
پتروشیمی رازی252
ذوب آهن اصفهان13926
مس سرچشمه25119
پتروشیمی تبریز70
چادرملو کرمان40
تراکتور سازی تبریز20

 

جهت مشاهده بخش قبل کلیک کنید
جهت مشاهده بخش بعد کلیک کنید

 

بخش‌های بعدی این فصل :

قدرت عملی نیروگاه ها
تراز بار و انرژی در شبکه برق
منابع

 
 نظرات ، پیشنهادات و درخواست های خود را از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید .