دستور ECHO و Print در PHP

دسته : آموزش - برنامه نویسی - زبان PHP تاریخ انتشار :

خوب در هر زبان برنامه نویسی یه کلمه کلیدی برای نمایش خروجی به کار میره . در PHP از دو دستور Print و Echo استفاده میشه تا خروجی کد و یا برنامه ای که نوشتیم رو به کاربر نمایش بدیم .

نکته مهم :

در آموزش قبل گفتیم که PHP یک زبان Case Sensitive هست یعنی به بزرگی و کوچکی حروف ( در اصل متغیر ها ) حساس می باشد . این اصل و قانون برای کلمه های کلیدی در PHP صادق نیست ، یعنی چه ؟ یعنی شما اگر دستور echo که برای نمایش خروجی به کار میرود رو به صورت های زیر وارد کنید هیچ مشکلی پیش نمی یاد و کد شما اجرا میشه  :

 

<?php
Echo ' i am a programmer <br>' ;
ECho ' Do u like to be a programmer ? <br>' ;
ECHo ' i always do my best <br>' ; 
echo ' زنده باد ایران و ایرانی <br> ' ;
?>

حالا کلمات کلیدی چیه اصلا ؟

در کل در هر زبان برنامه نویسی ، طراح اون زبان یه سری کلمات برای کارهای مختلف انتخاب میکنه که میشن کلمات کلیدی اون زبان برنامه نویسی . مثلا در PHP ، طراح محترم کلمه ی ECHO رو برای نمایش خروجی انتخاب کرده پس به ECHO میگن یک کلمه ی کلیدی در زبان PHP . یا کلمه ی foreach – for – if و …

دستور  ECHO

یکی از پرکاربردترین دستور ها در زبان PHP می باشد و برای نمایش داده ها به کاربر استفاده می شود . دستور Echo رو میتونیم با پرانتز ()echo یا بدون پرانتز echo  استفاده کنیم .

از دستور Echo در ۳ آموزش قبلی استفاده کردیم و نحوه ی کار با اون رو تقریبا میدونیم . اما برای اینکه کاملا جا بیفته به مثال های زیر و خروجی ها ( نمایش داده شده در عکس ) توجه کنید .

 <?php
echo "<h2>PHP is Fun!</h2>";
echo "Hello world!<br>";
echo "بله دیگه دارم برنامه نویس میشم<br>";
echo "این", "جمله", "از ", "چند بخش  ", "ساخته شده است";
?> 
 

 <?php
$txt1 = "Learn PHP";
$txt2 = "Your Home by Code-engineers";
$x = 5;
$y = 4;

echo "<h2>" . $txt1 . "</h2>";
echo "Study PHP at " . $txt2 . "<br>";
echo $x + $y;
?> 
همون طور که در مثال دوم می بینید وقتی میخوایم یک یا چند متغیر رو به همراه یک متن و یا یک تگ HTML در خروجی نمایش بدیم از  رابط نقطه  ( . ) در بین اون ها استفاده می کنیم . این نکته در خیلی جاها استفاده میشه پس فراموش نکنید .

دستور Print

دستور Print هم که گفتیم کارش شبیه به دستور Echo هستش و مثل echo ، دستور Print  رو میشه با پرانتز یا بدون پرانتز به کار برد .

به مثال های زیر و خروجی ها ( نمایش داده شده در عکس )  توجه کنید :

 

 <?php
print "<h2>PHP is Fun!</h2>";
print "Hello world!<br>";
print "I'm about to learn PHP!";
?> 
 

 <?php
$txt1 = "Learn PHP";
$txt2 = "Your Home by Code-Engineers";
$x = 5;
$y = 4;

print "<h2>" . $txt1 . "</h2>";
print "Study PHP at " . $txt2 . "<br>";
print $x + $y;
?> 
 

باز هم شبیه به دستور ECHO در دستور Print وقتی میخوایم یک یا چند متغیر رو به همراه یک متن و یا یک تگ HTML در خروجی نمایش بدیم از  رابط نقطه  ( . ) در بین اون ها استفاده می کنیم . این نکته در خیلی جاها استفاده میشه پس فراموش نکنید ( مثال دوم ) .نظرات ، پیشنهادات و درخواست های خود را از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید .