code-engineers.ir آموزش | درایو های AC و DC Home shop Blog

درایو های AC و DC چیست؟

AC و DC نمونه های مختلف ولتاژ و جریان هستند که برای هدایت و انتقال انرژی الکتریکی بکار برده میشوند. AC مخفف جریان متناوب (Alternating Current) وDCمخفف جریان مستقیم (Direct Current ) می باشد. درایو های AC کنترل کننده هایی هستند که برای کنترل سرعت و گشتاور موتور های الکتریکی طراحی شده اند. سرعت موتور بوسیله تغییر فرکانس منبع ولتاژ کنترل می شود.

فواید درایو های AC

موتور هایی که بوسیله درایو AC کنترل می شوند معمولا در سرعتی ثابت کار می کنند. که این امکان را به کاربر می دهد تا یک موتور الکتریکی را به منظور صرفه جویی انرژی کنترل کند.

فواید درایو های DC

با وجود محبوبیت درایو های AC، درایو های DC خصوصیات مطلوبی دارند که بیانگر کاربرد های بسیار زیاد آن است. مشخصه های یک درایو DC شامل  موارد ذیل می باشد.

  1. تغییر پذیری سرعت با استفاده از افزایش و یا کاهش مقدار ولتاژ منبع تغذیه DC که موتور از درایو دریافت می کند.
  2. قیمت های پایین در توان های متوسط و بالا.
  3. محدوده عریض سرعت.
  4. تنظیم مناسب سرعت.
  5. درایو های DC همچنین از لحاظ اندازه بسیار جمع و جور هستند.

مزایای برق AC نسبت به DC

برق AC را میتوان به راحتی به اندازه های بزرگتر و یا کوچک تر تبدیل کرد که این مهم مزیت اصلی برق AC نسبت به DC می باشد. در حالی که همین مهم در ولتاژ DC بسیار دشوار است. از آنجائی که انتقال الکتریسیته در فواصل طولانی در ولتاژ های بالا موثر تر است، یک مزیت دیگر نسبت به برق DC می باشد.

درایو های AC  و DC کاربرد های فراوانی در صنایعی همچون: بالابرها، جرثقیل ها، صنایع کاغذ سازی، صنایع نساجی، نوارنقاله، کمپروسورها، پمپ ها و … دارد.

 

در صورت نیاز به دانلود متن بصورت PDF بر روی لینک رو به رو کلیک کنید. درایو های AC & DC

منبع :

cr4.globalspec.com


نقشه سایت