ترجمه آموزش زبان ریزشبکه ۲

دسته : آموزش - برق - زبان انگلیسی تاریخ انتشار :

قسمت۳

سیستم ذخیره انرژی :

این بخش روی تکنولوژی ذخیره انرژی بحث می کند، که نفوذ بالا و یکپارچگی منابع انرژی تجدید پذیر متغیر در یک ریزشبکه را آسان می کند. ESS (سیستم ذخیره انرژی) یک نقش خیلی مهم در بهبود قابلیت عملکرد ریزشبکه را بازی می کند. ESS می تواند در سیستم های حرارتی، الکتریکی، شیمیایی، الکتروشیمیایی، و مکانیکی فراهم شود.

یک دید کلی از گونه های اساسی سیستم های ذخیره انرژی بکار گرفته شده در یک ریزشبکه فراهم شده است.

۱٫ باتری ها ( باتری های اسید سرب، باتری های یون لیتیوم، باتری های جریان ریدوکس، و باتری های سدیم

۲٫ فلایویل ها

۳٫ ابرخازن ها

باتری سدیم

باتری سدیم-گوگرد یک نمونه دیگر از باتری های در حال گسترش می باشد. این تکنولوژی تاکنون در برخی کشور ها مثل ژاپن مدیریت شده است. ظرفیت باتری سدیم نصب شده حدود ۲۵۰MW می باشد. مزایایی تکنیکی باتری سدیم، چگالی توان بالا اش، طول عمر بالا اش( معمولا حدود ۱۰سال) و راندمان بالا(نزدیک ۹۰درصد) می باشد. اما وقتی این نمونه از باتری در حال عملکرد است، یک درجه حرارت بالا(۳۵۰ درجه) جهت گداختن سدیم مورد نیاز می باشد. این محدودیت پیچیدگی و هزینه عملکرد باتری های سدیم-گوگرد را افزایش می دهد. یک مشکل دیگر این است که اگر باتری سدیم در جو با آب ارتباط داشته باشد، خیلی خطرناک است.

قسمت ۴

سیستم برق اضطراری

مقدمه

سیستم های برق اضطراری(UPS) یک کاربرد مهم دیگر از ESS ها در ریزشبکه های تجدید پذیر مخصوصا برای ریزشبکه های جزیره ای می باشند. منابع تجدید پذیر، مثل پنل های خورشیدی و توربین های بادی، ممکن است بطور ناگهانی تولید توان را نسبت به ابر ها، سایه ها، تاریکی شب، یا کمبود باد متوقف کنند. با این حال، راه اندازی ژنراتور های پشتیبانی ممکن است، حدود ۱۰ ثانیه طول بکشد. در طول این زمان، ممکن است در ریزشبکه قطعی اتفاق بیفتد. با این حال، اگر یک ESS در ریزشبکه وجود داشته باشد، بارها می توانند بوسیله ESS جهت گذراندن قطعی تامین شوند.

   UPS

شکل یک مثال از ریز شبکه PV را نشان می دهد. یک ژنراتور دیزلی به عنوان توان پشتیبانی دارد و یک ESS به عنوان UPS. یک تشخیص دهنده ولتاژ در خروجی PV نصب شده است. تشخیص دهنده ولتاژ، ولتاژ خروجی PV را مشخص(حس) می کند. اگر پنل های خورشیدی تولید توان را متوقف کنند، ولتاژ خروجی به صفر افت خواهد کرد. سپس تشخیص دهنده ولتاژ فورا یک دستور به ژنراتور پشتیبانی و ESS می فرستد. کلید S1 و S2 بسته خواهند شد، بنابراین ESS می تواند به عنوان منابع توان جهت تامین ریزشبکه جایگزین شوند، و در همین حال ژنراتور پشتیبانی راه اندازی می شود. وقتی که پروسه راه اندازی کامل شد، ژنراتور دیزلی شروع به تامین ریزشبکه می کند. حالا ESS می تواند از ریزشبکه از طریق قطع کلیدS1 جدا شود.

PV ممکن است دوباره شروع به تولید توان کند. بنابراین ژنراتور دیزلی می تواند وقتی که خروجی PV جهت تامین ریزشبکه پایدار شود، از ریزشبکه جدا شود. پس ریزشبکه به عملکرد عادی خودش بر می گردد. وقتیESS  از قبل دشارژ شده باشد، SOC( state of charge) ( حالت شارژ)  اش در حالت ماکزیمم نیست. ازاین رو کنترل کننده ریزشبکه می تواند کلید S1 را ببندد و ESS بوسیله PV شارژ شود.نظرات ، پیشنهادات و درخواست های خود را از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید .