برنامه نویسی PHP و HTML

دسته : آموزش - برنامه نویسی - زبان PHP تاریخ انتشار :

قسمت سوم : ترکیب PHP و HTML

خوب ببینید کلا زبان PHP برای طراحی برنامه های تحت وب طراحی شده یا بهتر بگیم هدف اصلیش اینه . اگه کسی بخواد یه وب سایت طراحی کنه فقط با HTML و CSS تنها که نمیشه ، بالاخره نیاز داره یه سری مطالب رو از دیتابیس یا از راه های دیگه دریافت کنه ، اینجاس که PHP کارهای مفیدی انجام میده .

با استفاده از دستورهای PHP میتونید با تگ های HTML بازی کنید ، مثلا به جای اینکه ۱۵ تا تگ <div> </div> رو باز کنید و ببندید و مطالبتون رو داخلش بنویسید ، با استفاده از یک حلقه ی ساده for در php این کار رو انجام میدید . این تنها یک مثال ساده از کاربرد PHP در HTML بود تا بهتر متوجه شید .

 

خوب چطوری تگ های HTML  رو در PHP و یا برعکس کد های PHP رو در تگ های HTML وارد کنیم ؟

خوب جواب سوال رو با کد زیر میدم :

<!DOCTYPE html>
<html>
<body>

<?php
$color = "red";
echo "My car is " . $color . "<br>";
echo "My house is " . $COLOR . "<br>";
echo "My boat is " . $coLOR . "<br>";
?>

</body>
</html>

نتیجه کد بالا رو خودتون تست کنید و یا در اینجا به صورت آنلاین مشاهده کنید.

همون طور که گفتیم زبان PHP به بزرگی و کوچکی حروف حساس می باشد و دستور دوم و سوم متغیر color رو در خروجی نمایش نمی دهند .

خوب دقیق کد بالا رو بررسی کنید . چند تا نکته داره .

    ۱-  در زبان برنامه نویسی PHP وقتی بخوایم یه متغیر تعریف کنیم از علامت  $  استفاده میکنیم ( این مورد رو در آموزش بعدی بیشتر توضیح میدیم ، اینجا فقط بدونید چیه ).

    ۲-  نکته ای اصلی : در زبان PHP متغیرها نسبت به بزرگی و کوچکی حروف حساس هستند و به همین لیل به این زبان case sensitive میگیم ، یعنی اگر شما یک متغیر رو به صورت  $color  تعریف کردید دیگه فقط باید به همون صورت در بقیه برنامه فراخوانیش کنید ، به عنوان مثال نمی تونید بگید : $coloR  یا   $Color یا  $coLor . دیگه فقط همون طوری تعریف کردید استفاده میکنید.

    ۳- برای اینکه تگ های HTML رو در خروجی PHP نمایش بدید باید اونا رو بین دو علامت  ” “ ( بخوانید دابل کوتیشن ) قرار بدید . در مثال بالا به تگ  <br> توجه کنید .

    ۴- اگر بخواید متغیر های PHP یک جمله و یک تگ HTML رو پشت سر هم در خروجی PHP نمایش بدید باید مثلا بالا عمل کنید یعنی برای جداسازی و دوباری پیوند از علامت نقطه (.) استفاده کنید. در بالا مشاهده کنید چطور از این علامت استفاده شده .

     نظرات ، پیشنهادات و درخواست های خود را از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید .