برنامه نویسی با زبان PHP

دسته : آموزش - برنامه نویسی - زبان PHP تاریخ انتشار :

زبان پی اچ پی PHP

اگر شما قصد دارید صرفا کار کردن با زبان PHP رو یاد بگرید که مشکلی ندارید . اما ! اما ! اگر شما می خواید با استفاده از PHP به طراحی صفحات وب بپردازید به شما توصیه میکنیم قبل از یادگیری PHP سه موضوع زیر رو یاد بگیرید

  1.  HTML
  2.  CSS
  3.  JavaScript

بعد از یادگیری این ۳ تا ، البته نیازی نبیست به صورت صد در صد یاد بگیرید ، دیگه ساختن صفحات وب با اینا و PHP براتون مثل یه لیوان دلستر خوردنه …. ! خوب ما در ادامه آموزش PHP فرض می کنیم که شما یک دید پایه به ۳ فاکتور بالا دارید و کد های مربوط به اونارو می دونید .

 

ساختار برنامه نویسی PHP چگونه است ؟

در آموزش قبلی به شما نحوه ی راه اندازی یک وب سرور در کامپیوتر شخصی و چگونگی ساخت اولین برنامه تون رو به زبان PHP توضیح دادیم . اگر هم وب سایت دارید می تونید به همون آموزش مراجعه کنید و نحوه ی نوشتن برنامه PHP رو به صورت ابتدایی یاد بگیرید .

خوب ، برای اینکه وب سرور بتونه بفهمه شما می خواید به زبان PHP برنامه بنویسید باید فرمت فایل شما php باشه مثلا : test.php و یا … !  وقتی یک فایل با فرمت php ساختید ، فایل رو باز کنید .

هر نمونه برنامه که بخواید بنویسید باید به صورت زیر باشه :

<?php

کد شما در این قسمت قرار می گیرد

?>

دیگه ساده تر از این نمیشه توضیح داد . اگر کد شما بین این دو علامت قرار نگیره ، هیچ اتفاقی رخ نمیده و فقط ظاهر کدی نوشتید رو بعد از باز شدن فایل در مرورگر میتونید ببینید نه برنامه ای رو که نوشتید .

خوب تا اینجاش کاری نداشت . بذارید یه کد بنویسیم و اونو تکه تکه توضیح بدیم :

<?php
 echo "اسم من هادی هستش";
 echo "Hi iran";
 echo $x = 2 + 1 ;
 ?>

علامت  ;

شما با استفاده از علامت  ;   در بیشتر زبان های برنامه نویسی به ماشین میفهمونید که دستور فعلی تمام شده و به سراغ دستور بعدی برو .

مثلا ما در کد بالا از ۳ تا علامت  ;  استفاده کردیم یعنی ۳ تا دستور وجود داره .

 

کلمه کلیدی echo

با استفاده از  echo شما می تونید یک کد و اسکریپت PHP رو بعد از کامپایل شدن در خروجی ببینید . اگه قصد دارید یک string یا همون متن رو در خروجی ببینید باید اون رو بین دو علامت ” ” بخوانید ( دابل کوتیشن ) قرار بدید . اما اگر میخواهید یک متغیر را در خروجی نمایش دهید نیازی نیست آن را بین دابل کوتیشن قرار دهید .

در مثال بالا ما یک string به مقدار Hi Iran رو در دابل کوتیشن قرار دادیم اما نیازی به قرار دادن x  در داخل کوتیشن نیود .

 

علامت  $

هر متغیری که بخواید در زبان برنامه نویسی PHP تعریف کنید باید قبل از آن علامت $ قرار بگیرد ، در غیر این صورت برنامه شما با خطا روبه رو میشود .

در مثال بالا ما یک متغیر x تعریف کردیم و اون رو برابر  ۱ + ۲ قرار دادیم .

 

علامت  <?php  ?>

قبلا هم گفتیم این دو علامت به معنای شروع و پایان کد PHP هستش شما میتونید هر تعداد دوست دارین از این دو علامت در جاهای مختلف صفحه استفاده کنید .

حالا کد بالا رو در یک فایل PHP ذخیره کنید و نتیجه رو ببینید .

 

این آموزش هم تموم شد در قسمت های بعدی به صورت عملی و با استفاده از ادیتور PHP سایت آموزش میدیم.نظرات ، پیشنهادات و درخواست های خود را از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید .