code-engineers.ir آموزش | آموزش وردپرس قسمت پنجم | مقدمه ساخت قالب

آموزش وردپرس قسمت پنجم | مقدمه ساخت قالب

دسته : آموزش - برنامه نویسی - وردپرس تاریخ انتشار : نویسنده : سید هادی محمدی

آموزش وردپرس : مقدمه ای بر ساخت قالب های وردپرسی

در آموزش قبلی وردپرس در مورد حداقل فایل هایی که برای ساخت یک پوسته ی وردپرسی لازم بود صحبت کردیم . و اینکه چگونه بعد از ساخت پوسته ی وردپرس آن را بر روی سایت فعال کنیم . در این آموزش در مورد کاربرد دیگر فایل ها در یک قالب وردپرسی صحبت خواهیم کرد و آن ها را به پوسته ی خود اضافه می کنیم .

 

کاربرد فایل functions.php در وردپرس 

این فایل به صورت یک پلاگین عمل می کند و تابع ها و دستورات موجود در این فایل در پوسته ی شما اجرا می شود . شما نیازی به فراحواندن این فایل در صفحه های مختلف پوسته ی وردپرسی خود ندارید ، چرا که این فال به صورت اتوماتیک همراه با وردپرس اجر امی شود .

لازم به ذکر است که دستورات و کدهای این فایل در صفحه های ادمین ( داشبورد وردپرس ) نیز اجرا میشود ، از این ویژگی به عنوان مثال می توان برای اضافه کردن یک منوی جدید به داشبورد وردپرس خود استفاده کنید . البته این تنها یکی از ویژگی های آن است .

در اینجا به چند تا از کاربرد های اصلی این فایل اشاره میکنیم :

  1. فراخواندن اسکریپت ها و استایل های در تمام فایل های پوسته ی شما و بااستفاده از دستور enqueue
  2. اضافه کردن ویژگی های جدید به قالب خود .
  3. استفاده از توابعی که قصد دارید از آن ها در صفحه های مختلف استفاده کنید .

به صورت کلی اگر میخواهید یک ویژگی جدید به سایت خود اضافه کنید بهترین و اساندارد ترین راه موجود ، قرار دادن کد آن ویژگی در فایل functions.php می باشد که از طریق آن به صورت اتوماتیک در تمام صفحات پوسته ی شما فراخوانی می شود . اما اگر قصد دارید یک ویژگی را به سایت های ( در اینجا چندین پوسته ی مختلف منظورمان است ) مختلف اضافه کنید ، معقول ترین راه استفاده از پلاگین ها می باشد .

کاربرد فایل single.php در وردپرس 

یکی دیگر از فایل های مهم قالب های(پوسته های ) وردپرس فایل single.php می باشد . این فایل هنگامی اجرا میشود که شما قصد باز کردن یک نوشته یا پست در وردپرس را دارید . بگذارید به صورت واضح تر بگم ، فرض کنید ما یک نوشته ی جدید یا اولین نوشته یا پست خودمون رو به سایت  اضافه می کنیم ، وقتی که یک کاربر قصد مشاهده ی آن پست را داشته باشد بر روی لینک آن کلیک می کند ، در این لحظه وردپرس به دنبال فایل single.php می گردد و بر اساس کد های آن فایل ، نوشته ی مورد نظر را به کاربر نمایش می دهد .

 

تا این آموزش پوسته وردپرسی ما شامل ۴ فایل style.css , index.php , functions.php , single.php می باشد .

 

 

در پست بعدی در مورد چند فایل دیگر صحبت خواهیم کرد .

اطلاعات بیشتر در : wordpress.com

 

 نظرات ، پیشنهادات و درخواست های خود را از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید .