آرایه ها در PHP

دسته : آموزش - برنامه نویسی - زبان PHP تاریخ انتشار :

PHP Arrays

اگر به خاطر داشته باشید در آموزش متغیر های PHP گفتیم که هر متغیر میتونه یک مقداری اعم از عدد  ، اعشار ، یا یک دنباله ای از کلمات رو که string نامیده می شود در خود نگه دارد .  اما تا حالا فکر کردید آیا میشه بیش از یک مقدار رو در یک متغیر ذخیره کرد ؟

مثلا یک متغیر داشته باشیم که هم عدد ۱۹۵۷۸۵۶ رو ذخیره کنه ، هم جمله ی Hello World رو در خودش ذخیره کنه  ؟ جواب ” بله ” هست .

در برنامه نویسی به متغیرهایی که بیش از یک مقدار رو در خودشون ذخیره میکنند آرایه میگیم . در کل کار آرایه ها همینه . پس آرایه به متغیری گفته می شود که بیش از یک مقدار را در خود ذخیره میکند . اما متغیرها فقط قادر به ذخیره ی یک مقدار هستند .

 

ساختار یک آرایه در PHP

ساختار آرایه ها در PHP رو با استفاده از مثال زیر توضیح می دیم  :

<?php
$z = 17 ;

$tools = array("Hammer", "Car", "15999", "<h2> Hellow world</h2>", $z);

echo " I have a ".$tools[1]." and a ".$tools[0]." is behind it , This car number is ".$tools[2] ;

echo " This is a Html tag inside an array: " . $tools[3] ." and a variable: ". $tools[4] ;

?> 

خوب در مثال بالا اسم آرایه رو  tools$ گزاشتیم . از کلمه کلیدی array هم برای ساخت آرایه استفاده میکنیم تا برنامه متوجه بشه که این متغیر از نوع آرایه می باشد و یک متغیر معمولی نیست . در داخل پرانتز بعد از کلمه کلیدی array هم مقدارهایی که قصد ذخیره آنها در آرایه رو داریم به صورتی که میبینید وارد میکنیم .

ترتیب مقدار هایی که یک آرایه داره همیشه از صفر شروع میشه نه از یک . یعنی اگر یک آرایه ۵ عضوی هستش یعنی از ۰ تا ۴ هستش ، منظور از ۵ عضوی یعنی این که میخوایم ۵ مقدار رو در این متغیر که از نوع آرایه هست رو ذخیره کنیم .

همون طور که در ادامه مشاهده میکنید برای نمایش هر یک از عناصر ( مقدارهای ) آرایه در خروجی ، اسم آرایه رو با شماره ی عنصر آرایه در داخل یک براکت در جلوی آن با استفاده از echo به کار می بریم .

خوب به طور اساسی در همه زبان های برنامه نویسی و PHP آرایه تقریبا به همین صورته . البته در هر زبان برنامه نویسی تغییراتی هم وجود داره  .  ولی پایه و اساس همه همین طوره .

 

مثال بالا رو میتونیم به صورت زیر هم به کار ببریم :

<?php
$z = 17 ;

$tools[0] = "Hammer"; 
$tools[1] = "car" ;
$tools[2] = "15999" ;
$tools[3] = "<h2> Hellow world</h2>";
$tools[4] = $z ;

echo " I have a ".$tools[1]." and a ".$tools[0]." is behind it , This car number is ".$tools[2] ;

echo " This is a Html tag inside an array: " . $tools[3] ." and a variable: ". $tools[4] ;

?> 

گرفتن طول یک آرایه با استفاده از تابع count

منظور از طول آرایه ، همون تعداد عناصر یا مقدار هایی هست که به یک آرایه دادیم( در مثال بالا طول آرایه ۵ است ) . به عنوان مثال اگه بخوایم با استفاده از یک حلقه ی FOR عناصر یک آرایه رو از صفر تا انتهای اون آرایه یکی یکی در خروجی نمایش بدیم از کد زیر استفاده میکنیم :

<?php
$z = 17 ;

$tools = array("Hammer", "Car", "15999", "<h2> Hellow world</h2>", $z);
$length = count($tools) ;

for($i=0; $i<$length; $i++) {

	echo $tools[$i] ;
	echo "<br>" ;
}

?> 

دو نمونه پیشرفته از آرایه ها در PHP یعنی آرایه های انجمنی و آرایه های چند بعدی رو در آموزش های آینده و پیشرفته تر توضیح خواهیم داد .نظرات ، پیشنهادات و درخواست های خود را از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید .